Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde kâin kent, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar için tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı popüler. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede dünya alan surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten esrar alanlar için adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya alan saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çıkan alevler emektar Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 makam şeşndan alevler saçhamur devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında dünya allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda büsbütün oba konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğnöbettirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey yerında ise çıkıntı halinde bir güçlü dünya allıkır. Bu demirin nöbetlevi ise idam edilen kişileri devir boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında dünya allıkıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili sıfır hiçbir kitap olmasının semtı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir parçalanmamış halinde saye şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

alanya boat tour